מתגלית לשגרירה

אפריל 4, 2019

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

סמל רבקה בראון

עליתי לישראל מצרפת לפני כעשור. לאחר לימודי התיכון התגייסתי להיות מפקדת כיתת טירונים.
כשאמרו לי שאני יוצאת לתגלית אמרתי לעצמי: “וואלה סבבה. 10 ימים של טיולים וכיף והפ”זם- דופק…”

יום ההסברה היה נקודת המפגש הראשונה שלי עם הפרויקט: “מפגש בין יהודים מכל העולם לחייל או חיילת בצבא ההגנה לישראל במדינת ישראל”; כותרת קצרה שאומרת הרבה. כלובשת מדים יש לי אחראיות עצומה- ההתנהגות הנדרשת היא לא של צעירה בת 18, אלא של חיילת שמייצגת את ערכי הצבא והמדינה. בסוף יום ההסברה הבנתי שאני יוצאת לשליחות משמעותית וההתרגשות עלתה.

הגיע היום הראשון של תגלית. קמתי בחמש בבוקר ועליתי על מדים. הצטרפו אלי שאר החיילים וישר התחברנו, כי כולנו ישראלים. לא אשכח את הרגע הזה שעלינו לאוטובוס: 3 קצינים ,4 לוחמים ומפקדת כיתה אחת מתקדמים ביחד לקראת האוטובוס ופוגשים 40 צרפתים, כולם בוחנים אותנו מכף רגל ועד ראש ועל פניהם כל מיני מבטים- כאלו של הערכה וכאלו של הרתעות.

במהלך הסיור המשתתפים שאלו הרבה שאלות על הצבא ועל המדינה. נדהמתי לראות שיש לי כל כך הרבה מידע לתת. הדבר היחיד שהמשתתפים מצרפת הכירו זה מה שהתקשורת הבינלאומית מפיצה. פה הרגשתי מחויבות לענות, להסביר ולתת כמה שיותר תשובות אמיתיות מהשטח.

בהמשך העלנו רעיונות על דרכים בהן אפשר לשפר את החוויה של תגלית כסטארט-אפ. אופירה, האחראית של “המפגש”, הציעה שנעשה אירוח בבית ישראלי. אהבתי את הרעיון משום שהוא מאפשר חוויה עמוקה יותר, בבית ישראלי וחיבור של ממש עם התרבות הישראלית. לכן, החלטתי להתנדב למשימה. אומנם אני גרה עם ההורים אך ידעתי שהם יותר מישמחו לארח. האירוח בבית היה מדהים! המשתתפים מצרפת הרגישו בבית ונהנו מהרצאה על אהבת הארץ ועל ציונות.

קשה לסכם חוויה שאי אפשר לתאר במילים. בעשרה ימים ראינו את ארץ ישראל מהצפון ועד הדרום וזכיתי ללמוד המון על עצמי ועל ההיסטוריה שלי. הרגשתי גאווה ושליחות בייחוד כשהבנתי שלמעשה זהו תורי לחשוף להם את האמת על ישראל, על הבית של כולנו. והכי חשוב – למדתי שעל-אף השוני באורח החיים שלי ושל המשתתפים בסיור, אנחנו באים מאותו רקע. הרקע הזה הוא שגם יצר את החיבור החזק ביננו. לבסוף, בזכות הפרויקט גם למדתי שיש לי השפעה שלא הכרתי, הצרפתים שלקחו חלק בפרויקט הפנימו את דבריי ולתחושתי זה גרם להם לשנות את התפיסה על ישראל.

היום, שנתיים אחרי תגלית, אני רואה שעצם ההשתתפות בפרויקט נתנה לי ביטחון בעמדות שלי ובדעות שלי . בנוסף, הפרויקט גרם לי להבין שאני רוצה להפוך את העיסוק בתדמית ישראל בעולם לקריירה . לכן, שלב הראשון? לימודי מדעי המדינה ויחסיים בין לאומיים!