להבין מה זה להיות ישראלי

יוני 11, 2019

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מתן דרזנר

בתור ישראלי, צבר, מעת לעת הרגשתי מנותק. אז נכון, מדי פעם שמעתי את הטלוויזיה ברקע, את החדשות, הייתה לי את שגרת יומי. אבל עדיין, לא הצלחתי להבין מה זה להיות ישראלי.

האם מה שעושה אותי ישראלי זו החיבה לפלאפל? אולי זה שאני קשוח מבחוץ ורך מבפנים כמו סברס? בקושי התעסקתי בשאלה הזו. הדימויים הללו עברו לידי. הרי לא היה לי יותר מדי זמן לחשוב. הייתי די סגור ומקובע. כנער מתבגר, היו לי תוכניות ולא נתתי לאף אחד לשבש לי אותן. הייתי דעתן, אם לא שתלטן. חיפשתי את עצמי. בחנתי את הגבולות שלי גם אם זה היה במחיר של לפגוע או להיפגע. לכן לא היססתי להתחצף, להתחכם, להערים וכו’.

השתתפתי לראשונה בפרויקט תגלית במהלך שירותי הצבאי ב- 2008. בשביל יהודי התפוצות, אחת המטרות של תגלית היא להכיר את מדינת ישראל בשונה ממה שראו בכלי התקשורת שלעתים מסלפים את העובדות. אני מבין שהרבה מהם לא חושפים את יהדותם בחיי היום-יום. חלקם לא יהודים משני ההורים. בשבילי, זה היה חדש. בעודי מקשיב להם מדברים, יכולתי להרגיש את התרבות שלהם, להבחין בשוני ואף לקבל ממנו השראה.

למדתי מהם לא פחות ממה שהם למדו ממני. למדתי מהנימוסים שלהם, דבר לו כמהתי זמן רב. כתלמיד, לא הערכתי טיולים שנתיים. “להשמע למדריך, לסחוב מימיה…” נשמע משעמם, לא? לעומת זאת, לתגלית יצאתי מבחירה. הקשבתי להיסטוריה בהערכה רבה והתמלאתי באהבה למולדת. לדוגמא הסיור ב-‘יד ושם’, למרות שכבר ביקרתי שם פעמיים לפני, הצליח לחדש לי. הבנתי שלא לגמרי ידעתי הכל קודם לכן. לפרקים, הרגשתי בחוסר נוחות בשל המזג החם של הישראלים, הצפיפות באוטובוסים, יוקר המחיה, המצב הבטחוני, הפילוג וכו’. אך אם אני מתמקד בטוב, בדברים מהם נהניתי, יכולה לצאת לי רשימת לא פחות ארוכה. אז, על מה אני שם את הפוקוס?

בתגלית שמתי בצד את העבודה והמשפחה כדי להקדיש את כל כולי ליהודי התפוצות. הצבתי לעצמי מטרה לייצג את ישראל בכבוד ולענות למשתתפים על שאלות בנוגע לישראל בתקווה שיהיה להם עכשיו יותר מידע לגביה.

אני מרגיש שתגלית עזרה לי להיות נאמן לשורשיי ולהרגיש טוב עם זה שאני ישראלי. אני מרגיש שמצאתי את מקומי, את המשבצת שלי. תגלית זה מפגש חוצה תרבויות שמזכיר שכולנו מקשה אחת. תגלית סייעה לי להביא לידי ביטוי את האיכויות שבי, אלו שחבויות בגרעין האישיות שלי, בטבע הנצחי שלי. משם אני יוצא לעולם- ממקום אוניברסלי, רחב ובלתי מוגבל.